6 بیماری خاموش اما کشنده

به گزارش وبلاگ شریان، تهران (پانا) - رعایت رژیم غذایی مناسب، برخورداری از یک سبک زندگی سالم و سرمایه گذاری روی آن عواملی است که سلامت کلی فرد را مشخص می نماید و در مقابل عدم توجه به این نکات ممکن است منجر به بروز بیماری های مزمن گردد که عوارض ناگهانی نیز به همراه دارد.

6 بیماری خاموش اما کشنده

به گزارش ایسنا، بیماری های بسیاری وجود دارند که احتیاج به توجه و مراقبت بیشتری دارند. بعضی از آنها به عنوان قاتل خاموش شناخته می شوند، به این دلیل که ممکن است علائم آنها تشدید شده و حتی گاهی به مرگ ناگهانی منجر شوند.

روزنامه تایمزآو ایندیا در مطلبی به بعضی از بیماریهای کشنده خاموش و روشهای پیشگیری و کنترل آنها اشاره نموده است که عبارتند از:

فشار خون بالا: فشار خون بالا یکی از خطرناک ترین مسائل جسمی است که می تواند منجر به سایر بیماری های مزمن گردد. برآوردهای سازمان دنیای بهداشت (WHO) نشان می دهد که 1.28 میلیارد بزرگسال 30 تا 79 ساله در سراسر دنیا به فشار خون بالا مبتلا هستند. دلیل اینکه فشار خون بالا به عنوان یک قاتل خاموش در نظر گرفته می گردد این است که بدون علائم است و زمانی فرد به بیماری خود پی میبرد که بیماری پیشرفت نموده است. این عارضه بر قلب و عروق تاثیر می گذارد و فرد را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی جدی مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته می نماید. در حالیکه تشخیص این عارضه سخت است، چکآپ مکرر و منظم فشار خون، خوردن غذاهای غنی از پتاسیم، فیبر و پروتئین و مواد غذایی کم نمک در کنار حفظ وزن سالم، راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند.

بیماری عروق کرونر: بسیاری از بیماری های قلبی تهدید کننده زندگی هستند و بیماری عروق کرونر یکی از آنهاست. بر اثر این عارضه شریان های کرونری که خون و اکسیژن را به قلب می رسانند، باریک شده و منجر به درد قفسه سینه یا حمله قلبی می شوند که اولین علائم بیماری هستند. بدون غربالگری مناسب و سبک زندگی سالم، پیشگیری از بیماری عروق کرونر تقریبا غیرممکن است. افرادی که دچار فشار خون بالا یا کلسترول بالا هستند لازم است شرایط خود را تحت کنترل داشته باشند. به این منظور اعمال تغییرات لازم در سبک زندگی مانند تغذیه سالم، ورزش، پرهیز از استعمال سیگار و مصرف مواد الکلی و خودداری از انجام سایر فعالیت های ناسالم لازم است.

دیابت: دیابت در دو نوع یک و دو خود را نشان میدهد. در دیابت نوع یک لوزالمعده انسولین کمی فراوری نموده یا اصلا انسولین فراوری نمی نماید، در حالی که دیابت نوع دو بر روشی که بدن قند خون را فرآوری می نماید، تاثیر می گذارد. در دیابت نوع دو افراد ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشند و تنها با پیشرفت بیماری علائمی همانند خستگی، کاهش وزن، تکرر ادرار و تشنگی ظاهر گردد. در حالیکه دلیل دقیق بروز بیماری دیابت هنوز معین نیست تمرکز بر رژیم غذایی مناسب، ورزش، حفظ وزن سالم و غربالگری های منظم می تواند از عوارض آن جلوگیری کند.

پوکی استخوان: پوکی استخوان یک عارضه استخوانی است که در آن فرد مبتلا اغلب از شرایط خود بی خبر است زیرا بیماری بدون هیچ علامتی پیشرفت نموده و فرد زمانیکه دچار شکستگی گردد به بیماری خود پی می برد. به همین خاطر است که به آن قاتل خاموش نیز می گویند. این بیماری علاوه بر تاثیر بر تراکم استخوان می تواند بر سلامت دهان نیز تاثیر بگذارد. مصرف غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D برای پیشگیری از هر نوع بیماری استخوانی لازم است. بعلاوه ورزش کردن و انجام تمرینات بدنی و چکآپ منظم توصیه میگردد.

آپنه خواب: آپنه خواب اختلالی است که در آن افراد هنگام خواب با صدای بلند نفس می کشند. این عارضه می تواند به خروپف بلند، خستگی مفرط در طول روز و موارد دیگر منجر گردد. بیماران مبتلا به آپنه خواب شدید بیشتر مستعد مرگ و میر ناگهانی و سکته مغزی به هنگام خواب هستند که آن را به یک قاتل خاموش تبدیل می نماید. آپنه انسدادی خواب شایع ترین نوع این عارضه است که بر اثر آن مجاری تنفسی در طول خواب به طور مکرر به طور کامل یا جزئی مسدود می گردد.

در موارد خفیف تغییر در سبک زندگی میتواند تاثیرگذار باشد. کاهش وزن، خوب غذا خوردن، ترک سیگار و درمان های مناسب برای آلرژی بینی می تواند به بیمار یاری کند تا بهبود یافته یا آن را مدیریت کند.

بیماری کبد چرب: پیشرفت بیماری کبد چرب در بدن تدریجی است و ابتدا اثر قابل توجهی ندارد و همین ویژگی آن را به یک قاتل خاموش تبدیل می نماید. دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد - بیماری کبد چرب الکلی و غیر الکلی که نوع اول به دلیل مصرف زیاد الکل اتفاق می افتد و دلیل بروز نوع دوم بیماری هنوز معین نیست. در مراحل پیشرفته بیماری، هر دو نوع بیماری کبد چرب می تواند منجر به سیروز و فیبروز کبد شوند. رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در ابتلا و پیشگیری از این بیماری دارد. بنابر این توصیه می گردد رژیم غذایی گیاهی سالم را دنبال نموده و از خوردن چربی های ناسالم خودداری کنید. وزن را کنترل نموده و به طور منظم ورزش کنید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "6 بیماری خاموش اما کشنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 بیماری خاموش اما کشنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید